Odborné články

  1. Automatický záskok sietí s Modbus
    Zachovať nepretržitú dodávku elektrickej energie je základnou požiadavkou naprieč našou technologickou spoločnosťou. Je to možné vďaka prístrojom, schovaným kdesi v pozadí, o ktorých vedia len zasvätenie. Ide pritom o zariadenie, ktoré zohrávajú často až kritickú funkciu pre neprerušený chod celej spoločnosti, kedy dokonca môžu ovplyvniť aj to najcennejšie čo máme – zdravie či životy. Ich spoľahlivá funkcia je úplne zásadná.
    Jan Jaroš, časopis VOLTY.CZ č.12/2022
  2. Analógové vs. digitálne prístroje: „Kde sa ešte stretnete s ručičkou?“
    Tak ako bolo 19. storočie storočím pary, bude najskôr storočie 21. storočím digitalizácia. Začalo to nenápadne av dnešnej dobe je digitálna takmer všetko. Prečo sa teda stále vyrábajú analógové prístroje?
    Radek Odložilík, časopis ElektroPrůmysl č. 12/2022
  3. Transformátory s rozoberateľným jadrom novo pre meranie do 20 kHz!
    Nemecká spoločnosť MBS AG sa už viac ako 40 rokov zaoberá výrobou meracích transformátorov prúdu nízkeho napätia. Už od začiatku kladie vysoký dôraz na bezpečnosť, kvalitu a presnosť merania. Na základe dlhoročných skúseností teraz predstavuje novinky v oblasti merania vyšších harmonických.
    Daniel Rycka, časopis ATP JOURNAL č. 12/2022
  4. Monitoring a regulácia s komunikáciou IO-Link, STEGO Connect
    Monitorovanie stavu inštalovaných zariadení je spôsob, ako vyriešiť problém, než dôjde k ich zlyhaniu alebo k chybe, pri ktorej by bola ohrozená ich činnosť či spoľahlivosť. Priemyselné snímače s komunikáciou IO-Link neponúkajú len základný signál snímanej veličiny, ale aj ďalšie doplňujúce signály, ktoré sa dajú využiť na riadenie či prediktívnu údržbu zariadenia.
    Bc. Robin Kurka, DiS., časopis Technika a Trh č. 12/2022
  5. Regulátory nabíjania CC613 s doživotnými aktualizáciami firmware v cene prístroja
    Regulátory nabíjania radu CC613 od spoločnosti Bender slúžia ako riadiace jednotky striedavých nabíjacích staníc a wallboxov. Výrobca priebežne aktualizuje firmware regulátorov nabíjania, pričom všetky budúce verzie firmware sú zahnuté v cene prístroja.
    Ing. Jan Šenberger, časopis Technika a Trh č. 10-11/2022
  6. Automatické prepínače s meraním parametrov siete
    Sústreďme sa v tomto článku na dlhodobo zavedené riešenia automatického záskoku od francúzskeho výrobcu Socomec. Prístroje Socomec ATyS už veľmi dlho patria medzi najpoužívanejšie prepínače sietí aj v najnáročnejších aplikáciách.
    Ing. Jan Jaroš, časopis Elektroprůmysl č. 11/2022
  7. Analyzátor kvality elektrickej siete C.A 8345 v triede A od firmy Chauvin Arnoux
    Firma Chauvin Arnoux patrí k najvýznamnejším výrobcom profesionálnych meracích prístrojov v oblasti prevádzkových a revíznych prístrojov a analyzátorov elektrickej siete.
    Ing. Jiří Ondřík, časopis ElektroPrůmysl č. 11/2022
  8. Analyzátor kvality elektrickej siete C.A 8345 v triede A
    Firma Chauvin Arnoux patrí k najvýznamnejším výrobcom profesionálnych meracích prístrojov v oblasti prevádzkových a revíznych prístrojov a analyzátorov elektrickej siete.
    Ing. Jiří Ondřík, časopis VOLTY.CZ č. 11/2022
  9. Bender ATiCS – najspoľahlivejšie automatické prepínanie napájania v kritických aplikáciách v zdravotníctve
    Z rôznych ako základných noriem, najmä požiarno-bezpečnostných, tak aj noriem pre špeciálne aplikácie, napr. v zdravotníctve, vyplýva pre napájanie v kritických aplikáciách jednoznačná požiadavka na zabezpečenie dodávky elektrickej energie aspoň z dvoch samostatných na sebe nezávislých napájacích zdrojov a prepnutie na druhý napájací zdroj musia byť samočinné a zaistené.
    Vladimír Frič, časopis ATP JOURNAL č. 11/2022
  10. Moderné analyzátory elektrickej siete s webovým rozhraním
    Spoľahlivé prístroje na sledovanie kvality dodávanej energie so vzdialeným prístupom z PC alebo mobilu. Francúzska firma Chauvin Arnoux prichádza na trh s novým modelom prenosného analyzátora siete z radu Qualistar C.A 8345. Pri stálych inštaláciách možno s výhodou využiť najnovší panelový analyzátor siete od ďalšieho francúzskeho výrobcu SOCOMEC – model DIRIS A40, ktorý sa vyznačuje vynikajúcim pomerom ceny a výkonu.
    Ing. Lenka Němcová, Ing. Jan Jaroš, časopis ATP JOURNAL č. 10/2022
  11. HIKMICRO - kvalitné termokamery dostupné pre každého
    Doslova horúcou témou poslednej doby je lokalizácia a meranie únikov energie v priemysle, stavebníctve a komerčnej sfére. Jedným z už zavedených nástrojov je meranie termokamerou. Vďaka technologickému pokroku posledných rokov už ale lokalizácia týchto kritických miest nie je nákladnou záležitosťou. Kvalitné termovízne zariadenie je dnes dostupné aj pre technikov, ktorí ich majú v taške len pre prípad „čo keby náhodou“ a nie je pre nich hlavným pracovným náradím. Takými zariadeniami sú kamery čínskeho výrobcu HIKMICRO.
    Ing. Jan Kančo, časopis ElektroPrůmysl č. 10/2022
  12. Ako vybrať ten správny prístroj pre vašu aplikáciu?
    Ste projektant alebo energetik či správca technologického zariadenia a je vašou úlohou navrhnúť alebo prevádzkovať v rámci podniku izolovanú sústavu napájania tzv. IT sústavu, tu prosím nepliesť si so skratkou informačných technológií, ale pritom možno tak trochu tápete, aký strážca izolácie vybrať pre práve vašu aplikáciu? Tak čítajte ďalej, pretože dnes sa pokúsim vám aspoň v krátkosti poodhaliť to, čo ste si možno doteraz neuvedomovali.
    Ing. Roman Smékal, časopis ElektroPrůmysl č. 10/2022
  13. Prípojnicový systém CrossBoard alebo keď úspora miesta je hlavnou prioritou
    Modulárny prípojnicový systém CrossBoard nie je na trhu žiadnou novinkou, v posledných rokoch sa však stal systémom, ktorý na seba púta najväčšiu pozornosť a na ktorý je vydávané najväčšie množstvo noviniek. Prečo? Práve preto, že ako celok je veľmi kompaktný, umožňuje jednoduchú a rýchlu montáž a pokiaľ sú vaše priority úspora priestoru, bezpečnosť obsluhy a rýchlosť montáže - ktorá úzko súvisí so znížením nákladov výroby rozvádzačov - potom je aj pre vás celkom iste zaujímavým riešením.
    Jakub Gala, časopis ELEKTROPRŮMYSL č. 9/2022
  14. Viac ako storočie meracích prístrojov
    Firma Weigel, ktorá v roku 2019 oslávila 100 rokov od svojho založenia je už tradičným dodávateľom nielen elektromagnetických či magnetoelektrických prístrojov, ale aj wattmetrov, synchroskopov, prevodníkov elektrických veličín, deličov napätia av neposlednom rade aj bočníkov.
    Radek Odložilík, časopis VOLTY.CZ č. 09/2022
  15. HIKMICRO - kvalitné termokamery dostupné pre každého
    Doslova horúcou témou poslednej doby je lokalizácia a meranie únikov energie v priemysle, stavebníctve a komerčnej sfére. Jedným z už zavedených nástrojov je meranie termokamerou. Vďaka technologickému pokroku posledných rokov už ale lokalizácia týchto kritických miest nie je nákladnou záležitosťou. Kvalitné termovízne zariadenie je dnes dostupné aj pre technikov, ktorí ich majú v taške len pre prípad „čo keby náhodou“ a nie je pre nich hlavným pracovným náradím. Takými zariadeniami sú kamery čínskeho výrobcu HIKMICRO.
    Ing. Jan Kančo, časopis Technika a Trh č. 09/2022
  16. Transformátory s rozoberateľným jadrom novo pre meranie do 20 kHz!
    Čerstvou novinkou v oblasti rozobrateľných transformátorov sú dva inovované rady s označením XKBR a XKBU. Dizajnovo sú totožné s východiskovou generáciou KBR a KBU, avšak tieto dve nové prevedenia vysoko presne prenášajú prúdové signály do 20 kHz, a úvodné písmeno X tu teda značí vhodnosť týchto prístrojov na meranie vyšších harmonických, ale je samozrejme možné používať ich aj pre klasické, 50 Hz aplikácie.
    Daniel Rycka, časopis VOLTY.CZ č. 8/2022
  17. Robustné automatické prepínače pre spoľahlivé, ľahké a bezpečné napájanie kritických aplikácií v zdravotníctve
    Z rôznych ako základných noriem, najmä požiarno-bezpečnostných, tak aj noriem pre špeciálne aplikácie, napr. v zdravotníctve, vyplýva pre napájanie v kritických aplikáciách jednoznačná požiadavka, že musí byť vykonané so zabezpečením dodávky elektrickej energie aspoň z dvoch samostatných na sebe nezávislých napájacích zdrojov a prepnutie na druhý napájací zdroj musí byť samočinné a zaistené.
    Vladimír Frič, časopis ELEKTROPRŮMYSL č. 8/2022
  18. OMUS a MOTUS – nerozlučná dvojka z dielne Wöhneru pre riadenie induktívnych a rezistívnych záťaží
    Nemecký výrobca prípojnicových systémov a komponentov pre rozvádzače, spoločnosť Wöhner, už pred pár rokmi rozšírila portfólio o hybridnú technológiu stýkačov. Konkrétne potom spúšťače motorov MOTUS a spínač odporových záťaží OMUS. Minulý rok 2021 však priniesol pokrok v podobe elektronického motorového spúšťača MOTUS C14. V tomto článku sa na tieto prístroje zameriame detailnejšie.
    Jakub Gala, časopis Technika a Trh č. 08/2022
  19. HIKMICRO - kvalitné termokamery dostupné pre každého
    Leto je v plnom prúde a tí, ktorí svoju dovolenku už vyčerpali, s návratom k bežným pracovným povinnostiam riešia skôr horúce spoje v rozvádzačoch ako rozpálený piesok na pláži. Vďaka technologickému pokroku posledných rokov však už lokalizácia týchto kritických miest nie je nákladnou záležitosťou. Kvalitné termovízne zariadenie je dnes dostupné aj pre technikov, ktorí ich majú v taške len pre prípad, že by sa náhodou niečo stalo, a nie je pre nich hlavným pracovným náradím. Takými zariadeniami sú kamery čínskeho výrobcu HIKMICRO.
    Ing. Jan Kančo, časopis ATP Journal č. 8/2022
  20. Systém prípojníc WÖHNER – Efektívne riešenie rozvodov nízkeho napätia
    Či už konštruujete nový rozvádzač, alebo revitalizujete staršiu rozvodňu, jedným z úkonov, ktoré treba vyriešiť, je spôsob distribúcie elektrickej energie. Spoločnosť Wöhner, ktorá je popredným lídrom vo vývoji a výrobe komponentov pre rozvádzače, ponúka efektívne riešenie, pri dodržaní požiadaviek na maximálnu bezpečnosť a vysokú spoľahlivosť. K tomu všetkému poskytuje precízny prepracovaný dizajn, ktorý je často pri konkurenčných produktoch bohužiaľ zabúdaný.
    Jakub Gala, časopis VOLTY.CZ č. 7/2022
  21. Procesné kalibrátory FLUKE
    Spoločnosť FLUKE ako jeden z popredných svetových výrobcov profesionálnych meracích prístrojov má vo svojom širokom výrobnom programe aj kalibrátory procesných signálov. V tomto článku predstavíme vybrané prenosné kalibrátory prúdovej smyčky a napätia.
    Ing. Jiří Ondřík, časopis ATP Journal č. 7/2022
  22. Priemyselné tlačidlá a signalizačné prvky na ovládanie strojných alebo elektrických zariadení
    Popredný výrobca SCHLEGEL Elektrokontakt od roku 1945 dlhodobo vyvíja, vyrába a navrhuje tlačidlá, kontakty, prepínače a kompletné ovládacie, signalizačné panely a prvky pre celú šírku všetkých priemyselných odvetví, prevažne so zameraním na výrobu strojov, ovládanie elektrických komponentov a priemyselnú automatizáciu.
    Bc. Robin Kurka, DiS., časopis ElektroPrůmysl č. 07/2022
  23. Viete, čím meriate? Meracie transformátory prúdu od MBS novo so šírkou pásma do 20 kHz!
    V posledných rokoch sa výrazne zvýšil podiel vyrobenej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Najčastejšie sa stretávame s veternými elektrárňami, fotovoltaickými, na biomasu a vodnými, kde na rozdiel od klasických jadrových alebo uhoľných elektrární nie sú použité čisto synchrónne generátory, ale frekvenčné meniče, resp. striedače, a to znamená, že energia na ich výstupe nemá čisto sínusový priebeh.
    Daniel Rycka, časopis ElektroPrůmysl č. 6/2022
  24. Vyberte si to najlepšie pre vašu aplikáciu v železničnej doprave
    Kľúčovým aspektom pre plynulú prevádzku železničnej dopravy je zabezpečenie trvalej prevádzkyschopnosti. Jedným z parametrov je potom zaistenie elektrickej bezpečnosti či už napájacích častí, signalizačných a zabezpečovacích systémov, inštaláciou tunelov, ale aj ťažných vozidiel.
    Ing. Roman Smékal, časopis Technika a Trh č. 06/2022
  25. Nový analyzátor siete C.A 8345
    Francúzska firma Chauvin Arnoux prichádza na trh s novým modelom analyzátora siete z radu Qualistar. Tento modelový rad je už roky obľúbený medzi údržbármi a technikmi, ktorí potrebujú sledovať kvalitu elektrickej siete a včas odhaliť prípadné problémy. Nový trojfázový analyzátor C.A 8345 je navyše prvým zástupcom tohto radu, ktorý spĺňa parametre triedy A (podľa STN EN 61000-4-30 a IEC 61000-4-30).
    Ing. Lenka Němcová, časopis VOLTY.CZ č. 5/2022
  26. Malé prenosné osciloskopy s izolovanými kanálmi C.A. 922 a C.A 942
    Firma Chauvin Arnoux uvádza na trh 2 nové malé prenosné osciloskopy s izolovanou architektúrou pod označením C.A 922 (2 x 20 MHz) a C.A 942 (2 x 40 MHz). Prístroje nadväzujú na svojich typových predchodcov v modrej farbe dodávanej touto firmou pod značkou METRIX.
    Ing. Jiří Ondřík, časopis ElektroPrůmysl č. 05/2022
  27. Akustická priemyselná kamera Fluke ii900 – prediktívna údržba systémov stlačených plynov rýchlo, presne a efektívne
    Lokalizovať miesta úniku v systémoch stlačeného vzduchu, plynov či vákua je kľúčovou úlohou pri ich prediktívnej údržbe. Často aj nepatrné netesnosti vedú k zvýšenej spotrebe energie, väčšiemu opotrebovaniu strojov a tým k vyšším nákladom na prevádzku zariadenia. V extrémnych prípadoch môže dôjsť až k úplnej odstávke zariadenia a veľkým finančným stratám.
    Ing. Lenka Němcová, časopis ATP Journal č. 5/2022
  28. Nový analyzátor siete C.A 8345
    Francúzska firma Chauvin Arnoux prichádza na trh s novým modelom analyzátora siete z radu Qualistar. Tento modelový rad je už roky obľúbený medzi údržbármi a technikmi, ktorí potrebujú sledovať kvalitu elektrickej siete a včas odhaliť prípadné problémy. Nový trojfázový analyzátor C.A 8345 je navyše prvým zástupcom tohto radu, ktorý spĺňa parametre triedy A (podľa STN EN 61000-4-30 a IEC 61000-4-30).
    Ing. Lenka Němcová, časopis Technika a trh Amper/2022
  29. Meracie systémy spoločnosti Socomec
    Monitorovanie kvality elektrickej energie a sledovanie jej celkovej spotreby je globálne veľmi žiadanou záležitosťou. O to viac teraz, v čase aktuálneho trendu strmého rastu cien a pri následnom hľadaní možných úspor prevádzkových energií, sa táto téma stáva nadmieru aktuálnou. GHV Trading, spol. s r. o., dodávateľ meracej techniky a komponentov pre rozvádzače, Vás prevedie prehľadom najobľúbenejších panelových analyzátorov siete francúzskej spoločnosti Socomec, ktorá už od roku 1992 ponúka širokú škálu produktov na meranie, monitoring a analýzu parametrov elektrickej energie.
    Daniel Rycka, časopis ELEKTROPRŮMYSL č. 4/2022
  30. Odvádzanie tepla z rozvádzačových a iných priemyselných skríň
    Jednou z otázok pri návrhu priemyselných skríň s elektrickými i neelektrickými komponentmi je výber vhodného spôsobu ich ochladzovania. Dosahovanie vysokých teplôt vnútorného uzavretého priestoru skrine môže mať neblahý vplyv na spoľahlivosť, životnosť inštalovaných zariadení. Snahou je znižovať teplotu v priestore skrine a zabrániť tak prehrievaniu, ktoré by sa mohlo odraziť na viacnákladoch pri prípadnom servise alebo celkovom pohľade na (ne)fungujúce odovzdané zariadenie alebo technológiu.
    Bc. Robin Kurka, DiS., časopis VOLTY.CZ č. 4/2022
  31. Vyberte si to najlepšie pre vašu aplikáciu v železničnej doprave
    Kľúčovým aspektom plynulej prevádzky železničnej dopravy je zabezpečenie trvalej prevádzkyschopnosti. Jedným z parametrov je potom zaistenie elektrickej bezpečnosti či už napájacích častí, signalizačných a zabezpečovacích systémov, inštalácií tunelov, ale aj ťažných vozidiel.
    Ing. Roman Smékal, časopis ATP Journal č. 4/2022
  32. Ako ľahko vyhodnocovať reziduálne prúdy pomocou prístrojov Bender
    Vo všetkých dôležitých inštaláciách je potrebné predchádzať neočakávaným výpadkom napájaním. Jednou z metód zvýšenia spoľahlivosti elektrických rozvodov je trvalé monitorovanie reziduálneho prúdu. Spoločnosť Bender, popredný svetový výrobca prístrojov na zaistenie bezpečnosti v elektrických obvodoch, uviedla na trh nové monitory reziduálneho prúdu radu RCM410R.
    Ing. Jan Šenberger, časopis ElektroPrůmysl č. 3/2022
  33. Keď hľadáte, ako to prepojiť
    V elektrotechnickej praxi je konštruktér často postavený pred úlohu nájsť funkčné, ale aj dlhodobo spoľahlivé flexibilné vodivé prepojenie. Ide často o prívody generátora, transformátora, zváracích automatov a ďalších zariadení. V realizovaných zákazkách GHV môžeme nájsť prúdové spojky veľkej škály prierezov aj možností prevedenia. Konštruktéri sa často snažia nájsť vhodné riešenie v katalógoch, ale výhodnejšie je definovať ideový koncept prepoja a ďalej využiť naše skúsenosti i možnosti. Na začiatok obvykle postačí určiť rozmery, požadované prúdové zaťaženie a prípadne špecifické detaily aplikácie. Na základe zadania je možné následne, v spolupráci s výrobcom, navrhnúť vhodné riešenie takmer pre akúkoľvek aplikáciu.
    Ing. Jan Jaroš, časopis VOLTY.CZ č. 3/2022
  34. Pasívne a aktívne chladenie skríň s elektrickými komponentmi
    Jednou z otázok pri návrhu priemyselných skríň s elektrickými komponentmi je výber vhodného spôsobu ich ochladzovania. Dosahovanie vysokých teplôt vnútorného uzavretého priestoru skrine môže mať neblahý vplyv na spoľahlivosť, životnosť inštalovaných elektrických zariadení. Spomínaná teplota získava viac na význame, pokiaľ sú skrine vybavené komponentmi skladajúcimi sa z polovodičových súčiastok. Snahou je znižovať teplotu v priestore skrine a zabrániť tak prehrievaniu, ktoré by sa mohlo odraziť na viacnákladoch pri prípadnom servise alebo celkovom pohľade na (ne)fungujúce odovzdané zariadenie alebo technológiu.
    Bc. Robin Kurka, DiS., časopis ElektroPrůmysl č. 2/2022
  35. Ako trvalo merať reziduálny prúd v uzemnených sieťach TN/TT?
    Napomôcť vám môžu monitory reziduálneho prúdu určené na nepretržité sledovanie inštalácií a na detekciu a lokalizáciu vznikajúcich zemných porúch, ktoré majú zásadný význam pre dôležité elektrické systémy a zariadenia.
    Ing. Roman Smékal, časopis VOLTY.CZ č. 2/2022
Tento web používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Ďalšie informácie